Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Whisky z wodą lepiej smakuje; przynajmniej tak wynika z badań

Data publikacji: 2017-08-25, Data modyfikacji: 2017-08-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Whisky z wodą lepiej smakuje; przynajmniej tak wynika z badań

Najnowsze badania nie rozstrzygną odwiecznego sporu o to, jaka whisky jest lepsza - z wodą lub lodem, czy bez żadnego dodatku. Obydwa sposoby picia tego trunku mają tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Naukowcy wyjaśniają jedynie, jakie procesy chemiczne zachodzą w whisky, kiedy dodamy do niej wody.

Bjorn Karlsson i Ran Friedman z Uniwersytetu Linneusza w Szwecji przeprowadzili symulacje komputerowe, by zaobserwować, jak znajdujący się w whisky etanol reaguje z wodą dodawaną w różnych ilościach. W różnych proporcjach dołączali jeszcze gwajakol - substancję, od której głównie zależy aromat tego trunku.

Gwajakol jest bezbarwną lub o lekko żółtym zabarwieniu cieczą, która przedostaje się do whisky podczas jej dojrzewania w beczce. Podobno najwięcej jest jej w scotch whisky, a najmniej w amerykańskim bourbonie. Dlatego dodawanie odrobiny wody nie da równie dobrego efektu smakowego i aromatycznego w każdej whisky.

Z symulacji szwedzkich badaczy wynika, że w whisky o stężeniu alkoholu sięgającym lub przekraczającym 40 proc. gwajakol pozostaje wewnątrz trunku lub zalega na jego dnie. Trunek bardziej może wtedy smakować dopiero po wypiciu pewnej ilości napoju, co zgadza się z obserwacjami jego zwolenników, którzy twierdzą, że dopiero po kolejnych łykach najlepiej on smakuje.

Dodanie wody i zmniejszenie stężenia alkoholu do 25 proc. powoduje, że gwajakol nie jest blokowany przez etanol i łatwo przenika na powierzchnię trunku potęgując jego aromat i poprawiając smak od samego początku.

Paul Hughes z Oregon State University w wypowiedzi dla "New Scientist" zwraca jednak uwagę, że na te procesy może mieć wpływ kształt naczynia, w którym whisky mieszana jest z wodą. W symulacjach komputerowych szwedzcy badacze wykorzystali pojemnik w kształcie pudełka. Nie ma zatem pewności, czy gwajakol po dodaniu wody do scotch whisky zachowuje się podobnie w szklance, jak i w innym naczyniu.

Spór dotyczące tego, jaka whisky i z czym najlepiej smakuje trwał będzie jeszcze długo. „Raz dodaję wody do whisky, a innym razem nie. Zależy, co mi pasuje" - twierdzi żartobliwie Paul Hughes. (PAP)

PAP- Nauka w Polsce, Źródło artykułu: PAP- Nauka w Polsce, Autor zdjęć: Fotolia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    szczycieński

    Powiat szczycieński - powiat w województwie warmińsko-mazurskim ma swoją siedzibę w mieście Szczytno. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Szczytno, Pasym, Dźwierzuty, Jedwabno, Rozogi, Szczytno, Świętajno, Wielbark. Powierzchnię 1933 km² zamieszkuje tu 69 tys. mieszkańców.

    Obszar jest chętnie odwiedzany przez lubiących wypoczynek na łonie natury. Wszak wielu turystów uważa Krainę Tysiąca Jezior za najpiękniejszą część kraju. Na dodatek powiat uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych na Mazurach. Gdy już wykąpiemy się w jeziorze i wypoczniemy na jego brzegu, warto zapuścić się do licznych rezerwatów. W nich to odnajdziemy niezwykłe bogactwo flory i fauny, w tym wiele chronionych gatunków np. rysia, bobra i orła bielika.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola